IFS

 

IFS Açılımı International Food Standard (Uluslararası Gıda Standardı) olan ve sadece Avrupa’da değil global olarak tüm dünyada uygulama alanı bulan bu gıda standardı gıda perakendecilerini ve tüketicileri korumak amacıyla yayınlanmıştır. Gıda ürünlerinin güvenliğini ve güvenilirliğini arttırmak amacıyla üretici ve satıcı tedarikçilerden talep edilen standart, uygulamaları ve sertifikasyonu açısından tüm dünyada ilgi görmektedir.

 

HDE (Alman Perakendeciler Birliği) ve FCD (Fransız Perakendeciler Birliği) ve ayrıca İtalyan Perakendeciler Birlikleri tarafından tedarikçilerin, gıda güvenliği ve kalite düzeylerinin denetimlerine yönelik geliştirilmiş bir standarttır.

 

Perakendeciler ve toptancılar için mal tedarik eden tüm gıda üreticileri IFS’ye göre bir denetime tabi tutulabilir. Birincil üretim hariç, gıda zincirinin tamamında uygulanabilir.

 

IFS standardı IFS Gıda ve IFS Lojistik olmak üzere ikiye ayrılır. -Lojistik yani gıda taşıma, depolama ve satış hizmeti firmalar IFS Logistic 1 standardı ile denetim alırlar.
-Birincil üreticiler hariç gıda firmaları ise IFS Food standardı ile denetim alırlar.

 

IFS Standardının Bölümleri
1. QMS’ e talepler
2. Yönetim Sorumluluğu
3. Kaynak Yönetimi
4. Üretim Süreçleri
5. Ölçme, analiz, iyileştirme